Sövénynyírás és sövénytelepítés
Szeretné, ha sövénye újra kertje éke lehetne?
Házi praktikák helyett:
Válassza professzionális kertfenntartó szolgáltatásainkat!
KERTPROFESSIONAL
Kertészeti szolgáltatások
Juhász Kristóf
Okleveles Növényorvos, Kertészmérnök, KertProfessional Kft. alapítója
A sövény
Egy jól kialakított sövény számos funkciót lát el: egyszerre gátolja a belátást, tereket választ el, de emellett díszítő funkciót is betölt.
is. Számos növényfajból kialakíthatjuk, de nem mind alkalmas területünk adottságaihoz, illetve olyan fajok is vannak, amiket mára már jobb, ha elkerülünk, ha sövénytelepítésre adjuk a fejünk.
Nézzük most meg, miket NE ültessünk sövényként:
Smaragd tuják, leylandi ciprusok
Sajnos egyre több felé találkozhatunk elbarnult, száradó tujákkal, napjainkban egyre általánosabbá válik ez a látvány. A tuják rosszul bírják a hazai klímát, megfelelő páratartalom és a csapadék hiányában legyengülnek, különféle károsítók támadják meg. A leylandi, bár a tujánál ellenállóbb, sajnos több ilyen sövény felszámolásához is hívtak már ki, épp ezért újonnan telepítésüket senkinek nem javasolnám!
Mit tehetünk élettartamuk meghsszabbításáért, ha már ilyen sövényünk van?
- Erőteljes visszavágás a száradó részek eltávolításával, a belső, elszáradt részek kirázogatásával (ezzel a kórokozó képletek jó részétől is megszabadulunk).
- Rendszeres tápoldatozás és permetezés 5-6 hetente.
- Kisebb mennyiségű öntözés télen is, ha a talaj nincs átfagyva (az örökzöld télen is párologtat!).
Fontos megjegyeznünk, hogy túl nagy reményeket ne fűzzünk ezekhez a sövényekhez. Az éghajlat változásával (egyre aszályosabb nyarak, enyhe, száraz telek) a lassú, de biztos pusztulás vár rájuk. Készüljünk fel rá, hogy előbb- utóbb mással kell pótolnunk őket.
Mik azok a növények, amik alternatívát jelenthetnek?
Általánosságban elmondható, hogy olyan hazai, őshonos fajokat válasszunk telepítésre, melyeknek nem, vagy alig van ismert károsítója hazánkban, a hazai klímához jól adaptálódtak.
Korallberkenye
Az utóbbi időben ezt telepítettük a legtöbbször, változatos fajtaszortimentjének köszönhetően számos növekedésű erélyű fajtából válogathatunk. Esetenként pár apró foltbetegségtől eltekintve növényvédelmi problémája nincs!
Babérmeggy
Félárnyékos helyre való, a tűző napot nem viseli jól, ezt vegyük figyelembe a sövény megválasztásakor. Ősszel a sztigminás levéllukacsosodás okozhat komoly esztétikai értékromlást sövényünkben, ezzel mindenképp számoljunk, ha a babérmeggyet választanánk.
Egyéb őshonos fajok, a teljesség igénye nélkül
Júlia borbolya, télizöld fagyal, törpe som, tiszafa, gyertyán, tűztövis, eperfa, közönséges magyal, közönséges szil.
Milyen gyakran vágjuk sövényeinket?
Sövénynek használt növényeink gondozásában elengedhetetlen évente legalább 2-3 „visszametszés”, már közvetlen telepítés után is, ez serkenti az elágazódást. Ezáltal elősegítjük, hogy lombozatuk dús, tömött maradjon, ne kopaszodjanak fel.
TUDTA?
Fiatalabb sövényeknél, mikor még nem ért össze az állomány, az a helyes vágási technika, ha a növények belső oldalát is megformázzuk. Így bár később záródik a sövényünk, de elkerüljük a nemkívánatos felkopaszodás kialakulását az egymásba lógó részek miatt.
Bármilyen növényfajt is válasszunk sövényünknek, mindig tartsuk szem előtt a hazai klíma, valamint a kertünk sajátosságait. Ha így teszünk, hosszú évtizedeken át gyönyörködhetünk növényeinkben, és nem kell azon bosszankodnunk, hogy már megint a tujával kell foglalkozni, hogy életben tartsuk!