Füvesítés és gyepgondozás
A szomszéd kertje mindig zöldebb?
Házi praktikák helyett:
Válassza professzionális kertépítő szolgáltatásainkat!
KERTPROFESSIONAL
Kertészeti szolgáltatások
Juhász Kristóf
Okleveles Növényorvos, Kertészmérnök, KertProfessional Kft. alapítója
Füvesítés
Ha füvesítés, akkor az utóbbi évtizedekben különösen nagy divatja lett a brit szigetországra jellemző angolperjével történő gyepfelületek kialakításának. Én is elismerem, hogy esztétikailag valóban szép látványt tud nyújtani egy így kialakított kert, amellett szeretném felhívni számos hátrányára is a figyelmet.
Angol perjés füvesítés (és hasonló fajokat tartalmazó) fűmagkeverékek hátrányai:
- Vízigényes kultúra, öntözőrendszer kialakítása nélkül ne vágjunk bele.
- Rossz gyomelnyomó képesség, a talaj gyommagkészletéből csírázó gyomok időről-időre problémát fognak jelenteni.
- Az őszi párásabb környezetben gyakran felléphet rozsdabetegség, vagy hópenész rajta, ez ellen védekeznünk kell.
- Ahhoz, hogy sokáig szép maradjon, érdemes heti gyakorisággal, kevesebbet vágni belőle.
- Ha időt akarunk spórolni, robotfűnyíróra váltunk, ennek bekerülési költsége magas.
- Évente 2 gyepszellőztetést igényel az elhalt filcréteg eltávolítása végett.
- Kutyus mellett folyamatos felülvetést igényel, a vizeletben található ammónia égető hatása miatt.
Összességében elmondható, hogy a nyaranta egyre gyakrabban a közbeszédbe kerülő átmeneti vízhiány sem abba az irányba mutat, hogy az értékes vízkészleteinket a gyep öntözésére pazaroljuk.
TUDTA?
Az első fűnyírás a csírázástól számítva 3-4 hétre történjen, ekkor a füvet a felére visszavágva, hogy a gyökér erősödjön (későbbiekben maximum 1/3 rész levágása az ideális). Mivel a gyökér ilyenkor még sérülékeny, a növény zsenge, lehetőleg kisebb súlyú gépet használjunk a nyírásra.
Ősgyep előnyei
A környezettudatosság jegyében egyre több helyen találkozhatunk fehér herével- Trifolium repens ’Microclover’ kialakított ősgyep felületeken, nézzük meg ennek előnyeit:
- Nitrogénmegkötő.
Mivel pillangós növény, a baktériumokkal szimbiózisban megköti a légköri nitrogént, amit saját maga és a környező növények számára is táplálékká alakít. Emiatt van, hogy a fű is gyorsabban nő, ha lóherét vetünk közé. - Kevesebb műtrágya.
Lóherés gyep esetében sokkal kevesebb műtrágya szükséges N-megkötő tulajdonsága miatt. - Aszálytűrő.
Igen jól tűri a szárazságot, kialakított öntözőrendszer nélkül is alkalmazhatjuk. - Nincs fűnyírás.
A 100%-os lóhere pázsitot nem szükséges nyírni, de ha mégis úgy döntenénk, elegendő megtenni 2-3 alkalommal évente. - Kutyabiztos.
A lóhere nem sárgul el a kutyapisitől.
- Talajlazító.
A lóhere gyökerei növekedés közben fellazítják a tömörebb talajt, így nincs szükség a gyepszellőztetésre - Nem szükséges gyomirtószer.
A lóhere jó gyomelnyomó képességgel rendelkezik, gyorsan elterül, a magról kelő gyomoknak nem ad esélyt. - Hasznos rovarok.
A lóhere fehér virágai vonzzák a hasznos, beporzást végző rovarokat, ami gyümölcsfáinknak sem egy elhanyagolható előny. - Kártevőriasztó.
A lóherében gazdag pázsit elriasztja a legtöbb füvet károsító bosszantó rovarfélét. 100%-os lóhere gyep esetén a pajor teljesen eltűnik. - Napsütés és árnyék.
A lóhere napsütésben és félárnyékba is vethető, árnyékos helyen is megél.
Érdemes pár szót ejtenünk a gyepszőnyeg lerakásról:
Nyilvánvaló előnye, hogy a fektetés után már egy kész gyepfelületet kapunk, valamint így a gyomelnyomás is sokkal könnyebben megvalósul, továbbá erősen lejtős területekre is alkalmazható telepítése.
Hátrányai
- Jóval nagyobb munka- és anyagköltséggel jár telepítése.
- A gyeptéglák könnyebben kiszáradnak, ha nem kellő körültekintéssel öntözzük be őket
- Jóval igényesebb a megfelelő időben történő ápolási munkákra.
TUDTA?
Mielőtt füvesítenénk, rendkívül fontos az adott terület gyomflórájának felmérése. Egyes egyszikű fűfajok tarackot képeznek, mely akár 20-30 cm-es mélységben is átszőheti a talajt. A tarack gyakorlatilag egy vegetatív szaporító képlet, mely nagyon szívós, és egy kis darabról is képes kihajtani. Éppen ezért nagyon nehéz füvesítés előtt kiirtanunk, gyakorlatilag csak a terület kézi felásásával, kitisztításával lehetséges.
Gyepgondozás és kondicionálás biológiai szerekkel
GYEPVÉDELEM 3in1
A gyorsan növő fű sok nitrogént igényel, amit műtrágya formájában szikesíti a talajt, annak ökiszisztémáját gyéríti. Az Amazon (Bacillus mojavensis) biztosítja a fű regenerálódását, beindítja immunrendszerét (elicitorként működik), és a levélfelületen át nitrogént juttat az éppen fejlődő-regenerálódó szövetekbe. Azonnali növekedést és újrasarjadást biztosít.
A sárguló foltok és elhaló fű a gombabetegségek fő tünetei. Esős időszakokban, vagy túlöntözésnél szinte mindig megjelennek, nagy területeken elpusztíthatják a gyepet. A Tyra (Trichoderma asperellum) egy más gombákat parazitáló gomba, mely nagyon gyorsan megállítja a betegséget, és elpusztítja a kórokozókat.
Az Agrin (Bacillus licheniformis) az egyik legerősebb cellulózbontó baktérium. A szaporodásához a levegőből köti meg a nitrogént, majd a növények számára felvehetővé teszi. Ezzel pedig nem csak a nitrogén műtrágyákat, de a gyepszellőztetést is kiváltja, anélkül, hogy a gyepszellőztetés folyamatával megsértené a fű gyökérzetét.
TUDTA?
Az Agrin cellulózbontó hatása miatt komposzt kezelésre is kíváló, a beöntözésével már akár 1-1.5 hónap alatt virágföld állagú kész komposzot kapunk!
FONTOS
A biológiai növényvédelemről mindig egy élő rendszer részeként gondolkodjunk. Műveléséhez nagy fokú elhivatottság és nyitottság szükséges, nem utolsó sorban kitartás is. Mivel itt már nem a károsítók teljes megsemmisítése a cél, csupán kártételük minimalizálása. Való mindenkinek a biológiai növényvédelem? Nem hiszem. De abban biztos vagyok, hogy hosszú távon csak ez az út lesz járható.