Biológiai növényvédelem

A vegyszeres permetezés alternatívája

Modern növényvédelem vegyszerek nélkül?

Lehetséges!

Válassza biológiai növényvédelmi kezeléseinket!

KERTPROFESSIONAL

Kertészeti szolgáltatások

Juhász Kristóf

Okleveles Növényorvos, Kertészmérnök, KertProfessional Kft. alapítója

Permetezés

Sajnos napjainkban egyre többen tapasztaljuk, hogy a változó klímával kertjeink értékes gyümölcs és dísznövényeit egyre több károsító támadja meg. Mit tegyünk, ha szeretnénk megvédeni a a számunkra oly értékes növényeinket, de egyúttal nem szeretnénk kémiai vegyszerekkel terhelni se környezetünket, se saját magunkat? A permetezés megoldást jelenthet, csak a hatóanyagot kell jól megválasztanunk.

A megoldást a biológiai növényvédelem nyújthatja számunkra. Ilyenkor növényi kivonatokat, illetve hasznos élő szervezeteket használunk fel a károsítók távoltartására/ elpusztítására. Itt nem csak nagyanyáink házi praktikáiról (csalánlé, tej, kávézacc stb.) lesz már szó, hanem tudományosan bizonyított, hatásos növényvédelmi technológiákba illeszthető készítményekről. A technológiai fejlődéssel egyre több és több környezetkímélő megoldást használhatunk házikertjeinkben. 

permetezés, lemosó permetezés, biológiai növényvédelem

Meggyőzött, köszönöm nem olvasok tovább

Most vegyük sorba, milyen növényvédelmi teendőink vannak az év során

Lemosó permetezés

Gyümölcsfáink és a szőlő lemosó permetezését évente kétszer végezzük. A  tavaszi lemosó permetezés és az őszi lemos permetezés együttesen meghatározza az éves növényvédelmünk sikerességét. Ősszel a lemosó permetezést 2/3-os lombhullás állapotában optimális elvégeznünk.

FUNKCIÓJA

A permetlében levő réz gyéríti a gombák áttelelő képleteit, az olaj a rovarok áttelelő alakjának sejtlégzését akadályozza meg, míg a kén a lisztharmatra, atkákra van gyérítő hatással. Ebből tisztán látszik, hogy alapvetően meghatározza az évet, hogy mekkora a károsító populációval vágunk neki az elején.

Az általunk használt újgenerációs készítmények nagy előnye, hogy a benne található alacsony Cu+Zn glükonát cukroknak pont a beteg növényi sejtekben lesz nagy a felvétele, így közvetlen hasznosul, jóval kevésbé terheljük a környezetet nehézfémekkel. A narancsolajos készítménnyel keverjük, mely a károsítók sejtlégzését gátolja meg, valamint a Cu kéregbe szállításáért felel.

Vegetációs biológiai permetezés

Gyümölcsfáink esetében meghatározó a virágzáskori monília elleni kezelés, majd a továbbiakban a gyümölcsmolyok és tetvek-atkák nehezíthetik meg a gazda mindennapjait. Az utóbbi években hatalmas gondot jelent a dió fúrólégy megjelenése, ellene július elejétől egészen az érésig szükséges védekeznünk.

A permetlé kontakt és felszívódó rovarölő vagy gombaölő készítményt (adott védekezéstől függően), illetve növény kondícionáló szert tartalmaz. Lássuk, mely készítményeket alkalmazhatjuk, a teljesség igénye nélkül:

RAGADOZÓ ATKA: A tél végi metszések befejeztével helyezhetjük ki, tápláléka a különböző fitofág (növényt károsító) atkák, valamint levéltetűk tojásai lehetnek, alternatív táplálékként pollenen is megél. Egy közepes fára 1 db ragadozó atkás filccsík kihelyezése elegendő.

Réz és narancsolaj készítmények: A vegetációban is alkalmazhatjuk ezeket a készítményeket,   a lemosó permetezéshez viszonyítva alacsonyabb koncentrációban jó kontakt  kiegészítést nyújtanak védelmünkhöz.

Permetezés: alkalmazott biológiai anyagok

AMAZON + LECITIN

LECITIN

Szintén növényi elicitor, ezáltal vastagítja a sejtfalat, így a kórokozók szövetbe jutását nehezíti, továbbá szaporodásukat is aktívan gátolja.

AMAZON
(Bacillus mojavensis)
széleskörű hatással rendelkezik, lássuk, melyek ezek:

  • Növényi elicitor, ami gyakorlatilag egy „védőoltást jelent, a növény „immunrendszerét” erősíti.
  • A cukrot rendkívül jól hasznosítja, ezáltal más káros baktériumok, gombák megtelepedését akadályozza.
  • A légköri nitrogén megkötésére képes, közvetlenül ellátja vele a növényi sejteket, így akár 50-60%-os termésmennyiség növekedést is jelenthet alkalmazása.
  • Beöntözéssel kijuttatva a növény szárazságtűrését növeli.

NEEMAZAL

NEEMAZAL
Az azadirachtint az indiai fa magjából nyerik ki, felszívódó rovarölő szerként használjuk, csak a táplálkozó kártevőkre hat gyomorméregként (a ragadozó atkákat nem bántja).

PYREGARD
A piretrin természetes piretroid, a dalmát virág virágporából nyerik, a rovarokra taglózó hatású idegméreg. Mivel a rovarokon belül semmilyen szelektivitással nem rendelkezik, csak legvégső esetben alkalmazzuk.

DIPEL
(Bacillus thuringiensis) Kimondottan szelektív rovarölő készítmény, csak a fiatal táplálkozó hernyókra (gyümölcsmolyok) hat gyomorméregként

SÁRGA LAPOK
Cseresznye és diófúró légy gyérítésére, előrejelzésére használjuk, a permetezést a fogott egyedek száma alapján időzítjük.

FEROMON CSAPDA
Fajspecifikus, a gyümölcsmolyok előrejelzésére használjuk, a nőstények párzási feromonjára repülő hímeket gyűjthetjük, ezáltal a védekezés időpontja előre jelezhető.

FONTOS

A biológiai növényvédelemről mindig  egy élő rendszer részeként gondolkodjunk. Műveléséhez nagy fokú elhivatottság és nyitottság szükséges, nem utolsó sorban kitartás is. Mivel itt már nem a károsítók teljes megsemmisítése a cél, csupán kártételük minimalizálása, néha el kell fogadjunk néhol egy kis rágcsálást, esetleg 1-1 kukaccal is találkozhatunk. Való mindenkinek a biológiai növényvédelem? Nem hiszem. De abban biztos vagyok, hogy hosszú távon csak ez az út lesz járható. 

Baráti üdvözlettel:

Juhász Kristóf

Okleveles Növényorvos, Kertészmérnök, kertészeti szaktanácsadó