Metszés

Metszés

Minden amit tudni akart a metszésről

Házi praktikák helyett:

Válassza szakértő metszési szolgáltatásunkat.

Gyümölcsfái meghálálják!

KERTPROFESSIONAL

Kertészeti szolgáltatások

Juhász Kristóf

Okleveles Növényorvos, Kertészmérnök, KertProfessional Kft. alapítója

Metszés

tavaszi metszés

A gyümölcsfa metszés nem is bonyolult dolog, csak nyesek itt, nyesek ott és már kész is… vagy mégsem?

Az alábbi történetet kedves mentorom mesélte: évekkel ezelőtt tavasszal egy házaspárnál járt őszibarackot metszeni, ám amikor elkészült a kert, a hölgy nem jött ki elköszönni. A férj ekkor töredelmesen bevallotta, hogy a szobájában sír szegény Emese, mert Ön úgy megnyeste azokat a barackfákat, hogy soha többé nem fognak kihajtani. A történet csattanója, hogy nyáron szabadkozva hívta fel, hogy még sosem termett ilyen szép nagy barackokat a fa…

Meggyőzött, köszönöm nem olvasok tovább

Mi tehát a metszés célja?

A fa termőegyensúlyának kialakítása (megfelelő lomb/ termés arány), élettartamának növelése. Ne feledjük, hogy a megfelelően kialakított szellős lombkorona akár évi 2-3 permetezést is ki tud váltani! Essen szó itt még két kifejezésről, az egyik a felkopaszodás, a másik a vízhajtás.

Kertész szakzsargon magyarázó

Felkopaszodás: Akkor beszélhetünk erről, ha a fa az alsóbb részeken ritkábban (gyengébben), vagy egyáltalán nem hajt már ki a fényhiány következtében.

 

Vízhajtás: Meredeken feltörő hajtás, mely csak vegetatív növekedésre (lombképzés) szolgál.

Most lássuk, metszés ideje szerint milyen típusú metszéseket különböztetünk meg:

Tél végi fás metszés- tavaszi metszés

Ezen belül beszélhetünk korona alakító, ifjító, vagy fenntartó metszésről. Korona alakító metszésről akkor beszélünk, ha fiatal facsemete koronáját kell kialakítani, jellemzően 3-4 év alatt. Az ifjító metszés elősegíti öreg fáink erőteljes visszavágásával azok megújulását, ezáltal élettartamuk is nőni fog (de számítsunk utána erős vízhajtásképződésre!). A fenntartó metszés a már kialakult termőegyensúly megtartására, rosszabb esetben annak helyreállítására irányul. Általános ökölszabály, hogy évente a lombkorona maximum 30%-t távolítsuk el.

tavaszi metszés

MÍTOSZ A VÍZHAJTÁSRÓL

Sokan mondják, hogy a vízhajtás rossz, és tőből EL KELL távolítani az összeset, hiszen a szakkönyvek is ezt írják. Nos, a vízhajtáson valóban nem képződik termés az idei évben. Ellenben ha az összeset kivágjuk, azt a fa akkora veszteségként éli meg, hogy egy év alatt az összeset visszatermeli, és nem értünk el semmit. Jobban járunk, ha a felét megtartjuk a vízhajtásoknak (azokból is a kedvezőbb állásúakat), azokat erősségüktől függően felére, kétharmadára visszavágjuk. A következő évben már ezek is berakódnak termőrügyekkel, így a termőegyensúly beállítása felé nagy lépést tettünk. 

Mikortól érdemes végezni a metszéseket?

Az almatermésűeket (alma,körte) már fagypont felett metszhetjük (február elejétől), a csonthéjasoknál (szilva, kajszi, őszi, meggy, cseresznye) ideálisabb megvárni a márciusi felmelegedő időt. Különösen igaz ez a kajszi és őszibarackra, mert az ezeket támadó gutaütés kórokozó együttese 10 C˙ alatt, metszési sebeken keresztül fertőz.

TUDTA?

Mivel az őszibarack és a meggy csak az egy éves vesszőkön hajtanak ki, különösen hajlamosak a felkopaszodásra. Ezért fontos minden évben termőre metszeni ezeket a fákat! Ez őszibarack esetében évről-évre a lombkorona 70%-os eltávolítását jelenti, így a fa kellően meg tud újulni, és elegendő fényhez is jut.

Mitől függnek a gyümölcsfa metszés árak?

A gyümölcsfák méretétől, elhanyagoltságától

A gyümölcsfa megközelíthetőségétől

A telephelytől számított kiszállási távolságtól

Összességében elmondható, hogy kertész szakember 15-20.000 Ft/ óra között vállal metszést 2024-ben. Az óradíj nagy hátránya, hogy nehezen tud a megbízó vele kalkulálni. Hány óra lesz az adott munka, nem fogja-e a kertész esetleg szándékosan az időt húzni? Mi éppen ezért minden esetben díjmentes helyszíni felméréssel dolgozunk, az alapján adunk fix egyösszegű, kiszámítható árajánlatot kertjére.

Milyen gyümölcsök/dísznövények metszését vállaljuk?

Lista a teljesség igénye nélkül:

  • füge metszés
  • szőlő metszés
  • rózsa metszés
  • almafa metszés
  • őszibarack metszés
  • leander metszés
  • málna metszés
  • levendula metszés
  • meggy metszés
  • kajszibarack metszés
  • cseresznye metszés
  • dió metszés
tavaszi

Hajtásválogatás, zöldmetszés és gyümölcsritkítás

A hajtásválogatást tavasszal végezzük, az előtörő vízhajtásokat ekkor ideális eltávolítanunk, ugyanis ilyenkor jóval kevesebb stresszt jelent a fának.

PRO TIPP: Az almatermésűeknél a hajtásválogatást ún. kézzel kitöréssel végezzük, ezzel a hajtás tövében levő alvórügyeket is eltávolítjuk (kevesebb gondunk lesz a vízhajtásokkal a jövőben).

A zöldmetszést- őszi metszés szüret után végezzük, kiegészítendő beavatkozásként a tavaszi metszés mellett, így a fát kisebb stressz éri és a termőegyensúly is jobban szabályozható. 

Gyümölcsritkításra akkor van szükségünk, ha túl sok termés kötődött, ezáltal elkerüljük a fa túlterhelődését, valamint egészségesebb, nagyobb, ízletesebb termést szüretelhetünk.

Végezetül hadd hívjam fel még egy fontos szempontra a figyelmet:

Ami jó a kertbarátnak, az nem biztos, hogy a növénynek is!

„Ez a kedvenc barackfám, kérem ne vágjon le belőle olyan sokat, hát mit fogok befőzni nyáron?” –hangzik sokszor az oly ismerős mondat. És persze, érthető többek részéről a féltő babusgatás, mert azt hiszik, tudják, mi jó a növénynek. De tegyük fel a kérdést, a kutyánknak adnánk egy tábla csokit, mert hát jaj, úgy szereti, mi is történhetne? (Akik már tartottak állatot, pontosan tudják erre a választ.) Emlékezzünk Emese példájára, ne bánjunk kutyául fáinkkal! Ugyan lehet, hogy idén rettentő sok termésünk lesz, de jövőre könnyen lehet, hogy új fát kell vennünk a régi helyére.

Biztos lesznek olyanok , akik az egészre csak legyintenek, hogy áh, ezek velem úgysem történhetnek meg – ez az írás nem nekik szól. Ha viszont a kezedbe akarod venni a kerted sorsát, jó úton jársz! A döntés a tied. Én szóltam.

Baráti üdvözlettel:

Juhász Kristóf

Okleveles Növényorvos, Kertészmérnök, kertészeti szaktanácsadó